ZÁVISLOST NA NOSNÍCH SPREJÍCH
Proč je nutné dodržovat doporučené dávkování nosních sprejů (užívání maximálně po dobu 3-5 dnů)?
Během rýmy dochází k zánětu sliznice nosní dutiny. Sliznice je podrážděna viry, bakteriemi nebo jinými cizími předměty. Odpovědí imunitního systému je pak zvýšený průtok krve v této oblasti.
Proč se zvyšuje průtok krve?
Zvýšený průtok je součástí imunitní odpovědi těla. Pokud se do vašeho těla dostanou patogeny, tělo to zaregistruje. V tu chvíli se rozšíří cévy = vasodilatace. To umožňuje snazší průchod imunitním buňkám, které se v krvi nachází. Imunitní buňky pak bojují s patogeny.
Zvýšený průtok vede k rozšíření cév, to způsobuje zarudnutí a otok. S tím je spojen i pocit ucpaného nosu. V tuto chvíli je intuitivní sáhnout po spreji do nosu.
Nosní spreje dělíme do několika skupin, dle mechanismu působení:
1. Dekongesční spreje: obsahují vazokonstrikční látky, které zužují cévy v nosní sliznici a snižují otok, což pomáhá uvolnit dýchání (přináší okamžitou úlevu) - Olynth, Otrivin, Sinex vicks, Muconasal.
Dekongesční léčiva k lokální aplikaci najdete v lékarnách pod souhrnným označením R01A. Užívat dekongesční látky je možné ve formě sprejů i tabletek.
2. Antibiotické spreje: jsou určené k léčbě bakteriálních infekcí v nosní dutině (nepřináší okamžitou úlevu).
3. Hypotonické spreje: obsahují roztok s nižším osmotickým tlakem než tkáně v nosní dutině (roztok s nižším množstvím solí a minerálů než v nose), při aplikaci dojde k zvlhčení nosní sliznice a následnému pohodlnějšímu dýchání (nepřináší okamžitou úlevu) - Vincentka.
Při aplikaci spreje přichází hypotonický roztok do kontaktu se sliznicí. V důsledku nižšího osmotického tlaku začne voda proudit z nosní sliznice do spreje, což způsobí zvlhčení nosní sliznice.
Kdy tedy vzniká závislost na nosních sprejích?
K závislosti dochází pouze u sprejů, které obsahují vazokonstrikční látky (například oxymetazolin nebo nafazolin) - obecně dekongesční spreje, a to pouze pokud je budete používat déle než 3 dny v kuse.
Dekongesční spreje zužují krevní cévy v nosní sliznici, tím se snižuje otok a ucpanost nosu, což umožňuje volněji dýchat.
Stupně závislosti:
1. Rebound efekt: pokud po nějaké době přestanete užívat sprej, může se objevit rebound efekt (stejně jako u kterékoliv jiné závislosti) - nos bude permanentně oteklý, průchod vzduchu snížený - dýchaní obtížné. Objevuje se nutkání sprej používat neustále - i bez rýmy.
2. Poškození nosní sliznice: při dlouhodobém užívání nosního spreje díky rebound efektu, se poškodí nosní sliznice. To vede k chronické rýmě, problémům s dýcháním a deformaci nosní sliznice.
Jak se dá vyřešit závislost?
- Nejjednodušším způsobem je přestat spreje používat. Návrat sliznice do původního stavu může trvat až 14 dní, po tuto dobu bude sliznice oteklá a dýchání bude obtížné
- Léčba kortikoidy - mají protizánětlivý účinek a pomáhají zmírnit otok a podráždění nosní sliznice
- Operace - je nutná pouze v extrémních případech, kdy je nosní sliznice deformována.