Mýty o lidském těle

doba čtení: 3 minuty

 V průběhu historie bylo fungování lidského těla vždy záhadou. Od starověku po dnešní den se kolem něj vytvořila řada pověr. Mýty nám často utkvějí v paměti a ani by Vás nenapadlo, že to může být trochu jinak. Po dočtení tohoto článku buďte připraveni na přehodnocení toho, co jste možná dosud považovali za fakt.

 

 

USTŘIHNUTÍ PUPEČNÍ ŠŇŮRY

mýtus:

Tvar pupíku závisí na tom, jak byla ustřižena pupeční šňůra po narození.

 

fakt:

Tvar pupeční jizvy je výsledkem způsobu hojení po ustřižení pupeční šňůry. U každého člověka může být pupík jiný, a to i bez ohledu na to, jakým způsobem byla pupeční šňůra ustřižená. Po narození se pupík zhojí a jeho vzhled je ovlivněn mnoha faktory - genetikou, tělesnou hmotností a elasticitou kůže. Není tedy pravda, že by ustřihnutí pupeční šňůry mělo vliv na jeho tvar.

 

 

Jizva pupeční (umbilicus) se dělí na 2 základní druhy: zapadlý (nejčastější, 90 % lidí) a vystouplý (méně obvyklý, 10 % lidí)


 

BEZ BUNDY NASTYDNEŠ

mýtus:

Bez bundy a čepice nastydneš.

 

fakt:

Nachlazení je způsobeno viry (bakteriemi), které napadají dýchací systém. Nikoli chladem, nastydnutím nebo nedostatkem tepla. Samotný pojem “nastydnutí” je tedy zavádějící. Vystavení chladu může oslabit imunitní systém a učinit organismus náchylnějším k infekcím, ale není příčinou. V zimě se lidé také častěji shromažďují uvnitř, v uzavřených prostorech, kde jsou blíže jeden druhému a to také usnadňuje přenos virů a bakterií.

 

 

RAJČATA A NIKOTIN

mýtus:

Rajčata nejsou ideální potravinou, pokud si odvykám kouřit.

 

fakt:

Rajčata obsahují nikotin, ale přibližně 0,005 mg na gram rajčete (necelý 1 mg na jedno rajče). A to je skoro zanedbatelné. Pro srovnání, jedna cigareta obsahuje přibližně 12 mg nikotinu. To znamená, že i když sníte kilo rajčat, množství nikotinu se nevyrovná ani jedné cigaretě.