doba čtení: 5 minut
Chyby ve filmech: Fugu, tetrodotoxin a Simpsonovi
Viděli jste díl Simpsonů, ve kterém Homer ochutnává japonskou delikatesu rybu Fugu? Fugu byla připravena nesprávně a Homer po 2 hodinách dostává diagnózu: “Všechno nasvědčuje tomu, že jste snědl prudký jed. Budete žít už jen 24 hodin - v podstatě 22, protože 2 hodiny jste již ztratil. Možná Vás trochu uklidní to, že nepocítíte bolest, až někdy zítra večer Vaše srdce náhle exploduje.” Tento scénář zní sice dramaticky - výbuch srdce je více než dramatický, ale z medicínského hlediska je takový průběh otravy tetrodotoxinem nemožný. Zemřít sice můžete, ale ne na vybuchnutí srdce. Proč? A jak tedy otrava vypadá?
Co je to Fugu?
Fugu je rybou z rodu čtverzubých přezdívaná také jako "říční prase", která je známá zejména pro jed tetrodotoxin a schopnost zvětšit svůj objem a nafouknout se do kulovitého tvaru při nebezpečí. Fugu samy o sobě jedovaté ale nejsou = neprodukují toxin, protože nemají jedové žlázy.
Jak je tedy možné, že jsou fugu jedovaté? Živí se korýši a měkkýši (konkrétně buchnatkami), které tento toxin produkují. Toxin, který fugu "sní" se pak začne akumulovat v játrech, pohlavních žlázách, střevech a kůži. Na samotnou fugu tetrodotoxin toxicky nepůsobí, protože má vybudovanou odolnost vůči jeho účinkům. Jakýkoliv jiný průměrný živočich se ale po pozření tohoto jedu otráví a tetrodotoxin tak patří mezi jeden z nejtoxičtějších jedů vůbec.*
*výjimkou jsou vyjma ryb Fugu i někteří další mořští živočichové (mořští červi a šneci)
Fugu jako japonská pochoutka
Fugu je japonskou pochoutkou už více než 2000 let a její konzumace byla v historii několikrát zakázána (není se čemu divit). V současné době potřebují kuchaři k přípravě fugu vlastnit speciální licenci, která vyžaduje několikaletý výcvik. Aby kuchař získal tuto licenci, musí splnit test na identifikaci ryb, písemné zkoušky a zkoušky praktické přípravy.
Při přípravě se fugu nejprve důkladně očistí, přičemž je potřeba odstranit všechny nebezpečné části – zejména játra, vaječníky, střeva a další vnitřnosti, které obsahují tetrodotoxin. Zbývající svalovina se následně oddělí a nakrájí na tenké plátky. Jakákoliv nepřesnost při odstranění jedovatých částí může mít fatální následky.
Nejdražší a nejvíce oblíbená je torafugu (tygří pufferfish), která je také nejvíce toxická. Cena za kilogram se pohybuje okolo 3000 yenů (asi 470 Kč) - cena se lehce mění v závislosti na ročním období a kvalitě. Například v restauraci GUENPIN HOUZENJI SOUHONTEN v Osace v Japonsku nyní naleznete na menu fugu karaage (Fried fugu) za 1 800 yenů, což je přibližně 280 Kč.
Fugu se často podává v Japonských restauracích, kde je chována v akváriích a následně je před očima zákazníků připravena. Nejčastěji se konzumuje ve formě sashimi - syrové maso nakrájené na plátky, fugu nabe - vařená ve vývaru se zeleninou nebo fugu karaage - smažená, obalená v těstíčku.
Jako nejchutnější prvek ryby fugu je popisována její textura a jemná, lehce nasládlá chuť.
Co je tetrodotoxin?
Tetrodotoxin (TTX) je velmi silný neurotoxin, který blokuje sodíkové kanály a znemožňuje vznik akčního potenciálu. To znamená, že zabraňuje neuronům přenášet signály. A to vede k paralýze svalů, což může způsobit zástavu dýchání a následnou smrt. Tetrodotoxin je asi tisíckrát silnější než kyanid. K otravě TTX může dojít požitím, inhalací, injekčně nebo dokonce i skrze poraněnou kůži. Smrtelná dávka je u člověka pouhých 1-2 mikrogramů/kilogram.
LD50, lethal dose 50 (dávka potřebná k usmrcení poloviny testované populace), se u myší udává na 334 mikrogramů/kilogram při podání per os (požití) a při injekčním podání asi na 8 mikrogramů/kilogram.
Jak ve skutečnosti probíhá otrava tetrodotoxinem?
Otrava tetrodotoxinem začíná velmi rychle – první příznaky se objevují již během 10 minut (maximálně do 3 hodin). Počáteční fáze se projevuje mravenčením a necitlivostí, nejčastěji kolem úst, a následně se rozšiřuje do obličeje, rukou a nohou. Postupně pak dochází k další inhibici sodíkových kanálů, což narušuje přenos nervových signálů a vede ke vzniku pocitu slabosti, závratě a někdy i nevolnosti či zvracení. V další fázi se rozvíjí postupná paralýza svalů, která je stěžejní u dýchacích svalů, zejména bránice. Paralýza může vyústit v selhání dýchání a bez okamžité lékařské intervence a umělé ventilace se stav velice rychle zhoršuje – člověk je do poslední chvíle při plném vědomí, následně rychle upadá do bezvědomí a dochází ke smrtelnému selhání dýchacího systému.
Toxicita tetrodotoxinu rozhodně nezpůsobuje explozi srdce – to je naprosto nereálné.
Tabulka z let 2006–2015 uvádí, že bylo celkově zaznamenáno 356 případů otrav, přičemž došlo k 10 úmrtím. Úmrtnost se tak pohybuje kolem 2,8 %, což z ryby fugu činí poměrně rizikový pokrm. Nejčastěji k otravě došlo přímo v restauraci, u pár případů se ale jednalo o domácí přípravu. Nejvíce lidí se otrávilo po neprofesionálním očištění kůže.
Léčba otravy TTX
Na otravu TTX neexistuje antidotum. Léčba je pouze symptomatická (zaměřuje se na potlačení projevů jedu, nikoliv na jeho odstranění). Po požití se tetrodotoxin rychle vstřebává z trávicího traktu do krevního oběhu a následně se distribuuje do tělesných tkání, kde blokuje sodíkové kanály.
Protože tetrodotoxin není významně metabolizován jaterními enzymy, tělo ho vylučuje převážně ledvinami – toxin se filtruje glomerulární filtrací a vylučuje se močí ve své původní formě. Proces eliminace je ale poměrně pomalý, a proto je nezbytné zajistit dostatečnou podporu základních životních funkcí během této doby.
V rámci léčby se kromě podpůrné péče o dýchací systém - připojení k přístroji s kyslíkem a v případě potřeby ventilované dýchání, také snažíme snížit vstřebávání jedu. Toho dosahujeme výplachem žaludku a podáním aktivního uhlí, které váže toxin v trávicím traktu a zabraňuje jeho další absorpci. Při umělé ventilaci čekáme, až toxický účinek jedu ustoupí. Pokud pacient přežije akutní fázi otravy, dochází k úplné rekonvalescenci bez dlouhodobých následků.
A jak by tedy měl díl Simpsonů ve skutečnosti vypadat?
„Všechno nasvědčuje tomu, že jste snědl prudký jed. No, ale vzhledem k tomu, že již uplynuly dvě hodiny a dosud u Vás nevznikly výraznější příznaky, je pravděpodobnost, že by šlo o smrtelnou dávku, velmi nízká. V průběhu dalších hodin by se však mohlo projevit mírné mravenčení na jazyku, rtech, prstech nebo nevolnost se zvracením. Ujišťuji Vás, že k výbuchu srdce opravdu nedojde – hlavním rizikem je zástava dýchání. Pokud by se tento stav objevil, budete okamžitě připojen na přístroj s kyslíkem a případně i na ventilátor, který zajistí dýchání, dokud toxický účinek jedu nepoleví. V tuto chvíli jste již v nemocnici, takže veškerá péče je Vám zaručena.“
THE END
o (ne)chybách se můžete přesvědčit sami: